Історія


Що таке комп'ютерний вірус? Насамперед, це – програма. Шматок коду, створений фахівцем-кіберспеціалістом, до якого входить набір команд, з яких, в принципі, може складатися будь-яка програма.

Проте комп'ютерний вірус має одну вельми специфічну характеристику – він може копіювати власний код та вставляти його до коду інших програм. Іншими словами, має здатність до прихованого самопоширення.

Сучасні віруси здатні знищувати, пошкоджувати або викрадати дані, погіршувати або ж навіть повністю унеможливлювати працездатність операційної системи пристрою. Однак те, що зараз сприймається як моторошна загроза, мало доволі миролюбний початок.

Перші передвісники появи комп'ютерних вірусів простежувалися вже у 1949 році. Саме тоді вчений Джон Ньюман опублікував статтю, у якій припускав, що комп'ютерні програми можна наділити здатністю до самовідтворення. А невдовзі після цього з'явилося й практичне обґрунтування його теорії.

1971 року була створена перша програма, що могла відтворювати себе на іншому носієві. Вона отримала назву Creeper і була розроблена співробітником компанії Bolt Beranek and Newman Робертом Томасом. Жодної шкоди комп'ютеру вона не завдавала, а лише виводила на екран повідомлення: "I'M THE CREEPER… CATCH ME IF YOU CAN" ( "Я CREEPER, спіймай мене, якщо зможеш").
А 1981 року з'явився перший комп'ютерний вірус для Apple - Elk Cloner. Розробив його п'ятнадцятирічний хлопчик Річард Скрента, який любив покепкувати з однолітків.

"Я розігрував однокласників – змінював код піратських ігор, щоб вони знищувались після певної кількості запусків. Я давав їм нову гру, вони ловилися на гачок , але згодом гра припиняла працювати", – розповідав Скрента у інтерв'ю 2000 року.

Проте одного дня друзі перестали позичати Річардові ігри та брати у нього дискети. Тоді хлопчик й вигадав вірус Elk Cloner, який працював за добре знайомою сьогодні схемою – коли неінфікований диск вставляли у заражений комп'ютер, який заражав дискету та зберігав на ній копію вірусу. Коли ж хтось вставляв цю дискету у незаражений комп'ютер, то останній інфікувався.

Проте офіційним днем народження комп'ютерного вірусу серед широкого загалу все ж вважається 10 листопада 1983 року. Саме тоді Фред Коен, студент Університету Південної Кароліни, представив на безпековому семінарі свою програму, розроблену для операційної системи Unix та навіть продемонстрував її "у дії".

Вірус помістили у програму, що показує директорію файлів Unix, та розмістили на початку, щоб він виявляв свою активність перед будь-якою іншою дією.

Щоб зробити його контрольованим, дослідники вжили кількох запобіжних заходів. По-перше, усі інфікування проводилися вручну і жодної шкоди не завдавали. По-друге, вірус залишав по собі логи файлів, що унеможливлювало те, що він лишиться непоміченим. Код програми зберігався частинами – кожна була закодована, щоб попередити незаконне використання.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Поширення вірусів по межах світу

Google таблиці